تبلیغات
سردار شهید حسین دهنوی - روزتجلیل ازامام زادگان وتصاویربرخی ازامام زادگان نیشابورآستان مقدس امامزاده عبدالله (علیه السلام) ـ جهان آباد

آستان مقدس امامزاده عبدالله (علیه السلام) ـ جهان آباد

  شرح حال به اعتقاد اهالی امامزاده سلطان عبدالله از نوادگان حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) است. شهرت محلی امامزاده عبدالله (علیه السلام) مشهور به سلطان عبدالله (علیه السلام) می باشد. اطلاعات فیزیکی آستان امامزاده سلطان عبدالله (علیه السلام) در دویست متری خارج از روستای جهان آباد، در میان قبرستان عمومی روستا واقع شده است. در مقابل ایوان بقعه ... بیشتر بخوانید »

آستان مقدس امامزاده عبدالله (علیه السلام) ـ دزق

شرح حال  به اعتقاد اهالی شاهزاده عبدالله از نوادگان امام موسی کاظم (علیه السلام) است. شهرت محلی  امامزاده عبدالله (علیه السلام) مشهور به شاهزاده عبدالله (علیه السلام) می باشد. اطلاعات فیزیکی آستان این امامزاده در خارج از روستای دزق، بر روی تپه ای مشرف بر آبادی و با چشم انداز فوق العاده زیبا و دیدنی و در میان قبرستان تاریخی ... بیشتر بخوانید »

آستان مقدس امامزاده عبدالله (علیه السلام) ـ دربهشت

آستان مقدس امامزاده عبدالله (علیه السلام) ـ دربهشت

  شرح حال  تابلویی بر دیوار بقعه به رنگ طلایی در قاب شیشه ای آویزان است که متن آن به شرح ذیل می باشد: مرقد منور شریف امامزاده عبدالله فرزند بلافصل امام محمد (علیه السلام) از کتاب مستطاب کنزالانساب نوشته که در نیشابور مدفون است. این زیارتگاه بسیار مورد توجه اهالی نیشابور است و به عنوان یک مکان تفریحی و ... بیشتر بخوانید »

آستان مقدس امامزاده عبدالقهار (علیه السلام) ـ طاغان

آستان مقدس امامزاده عبدالقهار (علیه السلام) ـ طاغان

  شرح حال  بر روی ضریح مطهر امامزاده عبدالقهار (علیه السلام) این چنین قلمزنی شده است: امامزاده عبدالقهار(علیه السلام) مشهور به عبدالقادر از نوادگان امام محمدباقر (علیه السلام) می باشد. شهرت محلی  امامزاده عبدالقهار (علیه السلام) مشهور به عبدالقادر می باشد. اطلاعات فیزیکی  آستان زیبای امامزاده عبدالقهار (علیه السلام) در ابتدای روستای طاغان، در ریشه کوهی به نام قلعه سنگی ... بیشتر بخوانید »

امام زاده مجیدنیشابوربقعة این امامزاده در چهار کیلومتری غرب روستای قزل قلعه، از بخش سرولایت و در حدود 95 کیلومتری شهر نیشابور، در حاشیة رودخانه فصلی قزل قلعه و در دامنه کوهی قرار گرفته که قسمت جنوب شرق آن را قبرستان قدیمی و بخش‌های شمال شرق آن را جادّه خاکی تشکیل می‌دهد و به «سیّد مجید» مشهور است.

ساختمان بقعه، بنایی با پلان چهارتاقی است ک سه جهت شمال، غرب، شرق آن مسدود شده و ضلع جنوبی آن باز است و به عنوان ورودی نقش ایفا می‌کند.

گنبدخانه یا همان فضای اصلی، با پلان بسیار سادة مربّع شکل، در هر ضلع خود دارای طاقی جناقی است که داخل طاق‌ها و در ارتفاع نیم متری طاقچه‌ای با قوس جناقی به عمق 30 سانتی‌متر قرار گرفته و علاوه بر طاقچه‌ها نورگیرهایی در ارتفاع 5/2 متری و در سه ضلع بنا وجود دارد که پوشش بالای نورگیرها به صورت نیم دایره است. از دیگر مشخّصه‌های بنا وجود فیلپوش‌هایی است که در ارتفاع 5/2 متری
و در چهار گوشه بنا ساخته شده که زیبایی خاصّی به فضای داخلی بنا داده است.

پوشش سقف بنا گنبدی است که با مصالح قلوه سنگ و ملات ساروج ساخته شده است.

ایوان که بخشی دیگر بناست، دارای پوشش قوس جناقی است و دارای گوشه سازی‌هایی (طاس و نیم طاس) می‌باشد که علاوه بر گوشه‌سازی، در دیواره داخلی و در ارتفاع نیم متری آن دو طاقچه (قوس جناقی) قرار دارد.

این بنا از استحکام مناسبی برخوردار است زیرا طی سالیان گذشته پا برجا و مقاوم باقی مانده است. بنای مورد نظر از داخل نیم کاسه کم عمق و از خارج به صورت پشته کم ارتفاعی دیده می‌شود که مرکز آن را به صورت ستون کوچکی درآورده‌اند که مقبره به صورت یک حجم مکعب مستطیل از جنس سیمان سفید در مرکز قرار دارد. متأسّفانه از هویّت شخص مدفون اطّلاعی حاصل نشد.

این بنا به شمارة 26272 و در تاریخ 27/12/1387 به ثبت آثار ملّی و تاریخی رسیده است.


کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است، اما برای چاپ مطالب اجازه کتبی مالک سایت و صاحب اثر لازم است!(مزارات ایران و جهان اسلام: http://shrines.blog.ir/)

آستان مقدس امامزاده یحیی (علیه السلام) ـ باغشن

آستان مقدس امامزاده یحیی (علیه السلام) ـ باغشن

  شرح حال  وی فرزند امام موسی کاظم (علیه السلام) می باشد. بر بالای ایوان و در روی چند ردیف کاشی در زمینه لاجوردی متن ذیل که گویای نسب و بازسازی بقعه می باشد نوشته شده است: امامزاده سیدیحیی بن موسی بن جعفرالکاظم (علیه السلام) است. مرحوم سیداحمدکیاء گیلانی از اعلام قرن دهم هجری در ضمن یادآوری نسب سادات قدمگاه ... بیشتر بخوانید »

آستان مقدس امامزاده یحیی (علیه السلام) ـ نیشابور

آستان مقدس امامزاده یحیی (علیه السلام) ـ نیشابور

  شرح حال  به اعتقاد اهالی خفته در این مزار سیدیحیی بن حمزه بن قاسم بن عباس بن امیرالمونین علی (علیه السلام) است که ظاهراً بین قاسم وعباس چند واسطه از قلم افتاده است. امامزاده یحیی بن حمزه بن قاسم بن عباس بن امیرالمؤمنین (علیه السلام) از فرزندان (نوادگان) قمر بنی هاشم (علیه السلام) می باشد. علمای انساب تداوم نسل ... بیشتر بخوانید »

آستان مقدس امامزاده نیرآباد (علیه السلام) ـ نیرآباد

آستان مقدس امامزاده نیرآباد (علیه السلام) ـ نیرآباد

  شهرت محلی  به امامزاده نیرآباد (علیه السلام) معروف است. اطلاعات فیزیکی آستان امامزاده نیرآباد (علیه السلام) در میان قبرستان عمومی روستای نیرآباد واقع شده و شامل یک باب اتاق مستطیل شکل به ابعاد ۷×۱۱ متر است. درب آن از جانب جنوب باز می شود و دربی در جانب شرق دارد. در وسط بقعه چند تیر آهنی جهت برقراری سقف ... بیشتر بخوانید »

آستان مقدس امامزاده مؤمن (علیه السلام) ـ دستگرد

آستان مقدس امامزاده مؤمن (علیه السلام) ـ دستگرد

  شهرت محلی امامزاده مؤمن (علیه السلام) مشهور به امامزاده سیدمؤمن و سیدمقاتل (علیه السلام) معروف است. اطلاعات فیزیکی آستان امامزاده مؤمن (علیه السلام) در ۶ کیلومتری خارج ازروستای دستگرد، در ریشه کوهی کم خیز، با چشم انداز بسیار خوب واقع شده است. بنای ساختمان بقعه ازخشت و گل ساخته شده وهسته مرکزی آن اتاق مرقد است که به شکل ... بیشتر بخوانید »

طبقه بندی: بصیرت، مذهبی، مراسمات،
برچسب ها: روزتجلیل ازامام زادگان وتصاویربرخی ازامام زادگان نیشابور،

تاریخ : شنبه 7 مرداد 1396 | 08:54 ق.ظ | نویسنده : بر سید و سالار شهیدان صلوات | نظرات

  • تیم بلاگ | زیبا مد | سبزک