تبلیغات
سردار شهید حسین دهنوی - دکترشهید فیاض بخش
https://scontent.cdninstagram.com/t51.2885-15/s750x750/sh0.08/e35/14723712_362098877499034_8904713024296714240_n.jpg?ig_cache_key=MTQxNjE1NTMxODY3Njk0Mzc4Mg%3D%3D.2


درباره شهید دکتر فیاض بخش


شهید دکتر فیاض بخش در سال 1316 در محله بازار آهنگرهای تهران و در خانواده­ای مذهبی و خیر به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه خسروی هفت تن بازار و دوره متوسطه را در دبیرستان مروی به پایان رساند؛ كه در تمام طول تحصیل شاگرد ممتاز بود. در همان زمان دروس قدیمی، جامع المقدمات و ادبیات عربی را نزد یكی از طلاب تهران فرا­گرفت كه این آموزش تا اواسط دوران دانشگاه ادامه یافت.
تعلیمات اسلامی و مكتبی، از ایشان فردی مؤمن و مسلمان ساخت، كه در تمام طول زندگی خود هیچ­گاه از اشاعه فرهنگ اسلامی غافل نبود و حتی بیماران قدیمی ایشان كه از ناحیه تفرش و رودبار، كه شهید خدمت سربازیش را در آنجا گذراند و یا سقز و سبزوار و دهات كردستان، هنوز به مطب او مراجعه می­كردند، خاطرات زیادی از مساجد و آب انبارها و حمام­هایی كه ایشان بانی خیرش بوده ­اند، دارند. پس از اخذ تخصص در رشته جراحی، به مدت 4 سال به طور رایگان در بیمارستان شماره سه وابسته به دانشگاه به جراحی و طبابت بیماران نیازمند مشغول بودند. در سال 1345 با همكاری بعضی دوستان همفكر از جمله شهید دكتر سید محمد باقر لواسانی، كلینیك سلمان فارسی را در دروازه شمیران دایر نمودند.
دکتر فیاض بخش قبل از جمعه سیاه و 17 شهریور آموزش كمك­های اولیه پزشكی را برای كمك به مجروحین و معلولین انقلاب در كلینیك و در منزل به طور پنهانی شروع كرد، كه این برنامه بعداً در حسینیه محلاتی­ها مركزیت پیدا كرد. مجروحین حوادث جمعه خونین شاهدان خوبی هستند بر تلاش شهید فیاض بخش كه حتی با قیچی خیاطی و كمترین وسیله به جراحی و درمان تیرخوردگان و مجروحین می­پرداخت و سر از پا نشناخته در خدمت پیروزی انقلاب بود.
حدود آبان سال 1358 با كمك امدادگران دوره دیده كمیته، آسایشگاه معلولین انقلاب را تأسیس كردند و در هنگام عزیمت امام از پاریس، جزء پزشكان معتمد مدرسه علوی بودند. تا سال 1358 كار دولتی را به صورت استخدامی نپذیرفت، ولی در این سال با سوابقی که در امور معلولین انقلاب داشتند به عنوان مدیر كل توانبخشی در وزارت بهداری مشغول به كار شدند.
بعد از آشنایی با پراكندگی سازمان­های رفاهی ـ توانبخشی كشور و عدم هماهنگی و كارآیی برنامه­ی آنها، با كمك و همفكری شهید سید محمد باقر لواسانی و تنی چند از همفكران، لایحه سازمان بهزیستی كشور را به شورای انقلاب پیشنهاد و با پیگیری شبانه­روزی بالاخره با الطاف الهی این سازمان را به وجود آوردند و تمام یك سال گذشته را هم به طور شبانه­روزی به كار سازماندهی تشكیلات و بودجه و برنامه­ریزی سازمان پرداختند؛ تا آنجا كه در حال حاضر سازمان بهزیستی كشور به عنوان ارگانی دولتی و مردمی، كه صرفاً در خدمت مجروحین و معلولین جامعه است در حال گسترش فعالیت­های رفاهی ـ توانبخشی است.
شهید دكتر فیاض بخش با مطالعه­ای دقیق به این نتیجه رسیده بود كه رسیدگی به بیش از 4 میلیون معلول و محروم جامعه ایران و حمایت از محرومان جهان امر عادی نیست، كه دولت به تنهایی قادر به انجام آن باشد؛ بر این اساس در تنظیم لایحه تشكیل سازمان نیز مشاركت كامل مردم را در نظر گرفتند و همواره توصیه و سفارش می­نمود كه به داوطلبین اهمیت بدهید و اگر متوجه می­شد كه داوطلبی اعلام آمادگی نموده، ولی از او استفاده كامل نشده است، می­رنجید و سئوال می­نمود:
«چه باید كرد؟».
او خود را نماینده معلولین و محرومین می­دانست و در هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی و انقلاب فرهنگی و دیگر مجامع و حتی در جلسات خانوادگی به شرح موقعیت و وضعیت معلولین و مجروحین پرداخته و از حقوق آنان دفاع و امكانات موجود را برای ولایت و توانبخشی آنان بسیج می­نمود. ایشان همواره می­گفت معلولین و محرومین برای این مرا وزیر كردند كه بتوانم در این مجالس شركت نموده، صدای ایشان را به دیگران برسانم.
شهید فیاض بخش یادبودهای ارزنده­ی دیگری هم از خدمات اسلامی خود برای امت اسلام دارند؛ از آن جمله می­توان به كمیته امدادگران امام خمینی(ره) كه هم اكنون متجاوز از ده هزار عضو در سراسر ایران دارد اشاره کرد.
شهید فیاض بخش، اعتقاد كامل به ولایت فقیه داشتند و دیگران را در این مورد آموزش می­داد و پیوسته آرزو می­كرد كه جزء خدمتگزاران امام زمان حضرت مهدی (عج) محسوب گردد. شهید دكتر فیاض بخش یكی از سه نفر معتمدین پزشكی گروه رابط با ستاد هفت نفری منتخب امام در انقلاب فرهنگی بودند و در شاخه پزشكان حزب جمهوری اسلامی ایران فعالیت داشت.
از شهید فیاض بخش چهار فرزند برای امت شهید پرور به یادگار مانده كه زینب­گونه ندای مظلومیت و اطاعت از ولایت فقیه آن شهید را تكرار كنند و یادگار دیگر دكتر فیاض بخش ده‌ها خانواده­ بی­سرپرستی است كه از سالیان قبل او نان­آورشان بود و اینك، آنها نیز ادامه­دهنده راه سرخش خواهند بود.
آخرین برنامه‌های دكتر فیاض بخش كه با شهادت مظلومانه­اش به دست مزدوران امپریالیسم ناتمام ماند، اجرای كامل طرح كمك به روستانشینان بالای 60 سال (برنامه پیشنهادی دکتر رجایی، نخست وزیر وقت)، ایجاد مراكز دست و پا سازی در 10 استان كشور، هرچه مردمی­تر كردن سازمان و مهمتر از همه كه بزرگترین افتخار دوران خدمت شهید به شمار می­رفت، اجرای فتوای حضرت امام خمینی مبنی بر اجازه مصرف وجوهات شرعیه در سازمان بهزیستی كشور زیر نظر حضرت
آیت الله مهدوی كنی، نماینده حضرت امام در سازمان، به منظور ارائه خدمات باز­توانی معلولین، تجدید تربیت منحرفین اجتماعی و سرپرستی از ایتام و خانواده­های نیازمند به طور گسترده در سراسر كشور و به خصوص در روستاها بود.
سه روز قبل از شهادت در جلسه مدیران ستادی بهزیستی خطاب به مدیران اظهار داشت:
«در تشكیلات به جای فرد باید سیستم كار كند و سعی كنید نیروهایی را كه احتیاج دارید بسازید و سیستمی بسازید كه اگر یك نفر نبود، دیگری بجای او بتواند خدمت كند. من اگر انشاالله ترور شدم سازمان از هم پاشیده نشود؛ سعی كنید آدم بسازید و آدم تربیت كنید كه تشكیلات به فرد متكی نباشد».
 
بر این اساس، امید است باری دیگر بازماندگان آن شهید و کارکنان بهزیستی کشور به کمک سایر فرزندان و هم­پیمانان شهید دکتر فیاض بخش، بتوانند در قالب «جایزه ملی شهید دکتر فیاض بخش» به بررسی اقدامات کلان در حوزه سلامت و رفاه اجتماعی با هدف تقدیر و اشاعه آن در جامعه به رصد و معرفی بپردازند. انشاالله كه خداوند سبحان آن شایستگی و لیاقت را به بازماندگان آن شهید و كاركنان بهزیستی كشور عنایت فرماید كه ادامه دهنده راه شهید دكتر فیاض بخش باشند.

 
طبقه بندی: خاطرات، شهدا، بصیرت، وتعاون علی البر والتقوی،
برچسب ها: دکترشهید فیاض بخش،

تاریخ : شنبه 24 تیر 1396 | 11:23 ق.ظ | نویسنده : بر سید و سالار شهیدان صلوات | نظرات

  • تیم بلاگ | زیبا مد | سبزک